İSTANBUL GEZİ REHBERİ – TARİHİ YARIM ADA’DA 4 GÜN


Bugün okulların tatil olmasıyla beraber bloğum ile ilgilenmediğimi düşünüp buna istinaden birçok medeniyete ev sahipliği yapan İstanbul ile ilgili bir çok yazım olmasına rağmen. Bu yazımda yine İstanbul’u kendi gözümden anlatacağım.

Baharda halkın tabiri ile Lale Devri zamanı rengarenk laleler, boğazın serin suları, /etçil) olan martıları,irili ufaklı gemileri,bütün kirliliği ile boğaz köprüleri, kısacası tarihin başkenti İstanbul.
Bahar demişken; bugün tarihten 30 Aralık 2015 İstanbul’un o eşsiz güzelliği baharda kokan laleleri, “ufaklı” gemileri, tarihi kısacası İstanbul bugünden itibaren BEMBEYAZ. Tabi Kar’ın yağması tarih kokan şehrimize ayrı bi güzellik katmakta.

Size bu yazım da İstanbul’a geldiniz ve uygun fiyata nerede ne kadara yemek yiyip gezebileceğinizi anlatmaya çalışacağım. Ulan kış olmuş daha yenimi yazıyorsun diyenleri duyar gibiyim 

Malumunuz üzere bir çok güzelliği bir arada her anı ile yaşayabileceğiniz bir şehirdir İstanbul.

Güne erken başlamanız lehinize bir durumdur. Öğlen çıkıp akşama kalmak istemeyeceğiniz İstanbulun bazı yönleride vardır.
Öncelikle yapmanız gereken kendinize bir gün önceden bir plan hazırlamanız planlı daha iyi ve çok gezebileceğinize eminim.
Mesela:
Tarih ve kültür gezisi, manzara gezisi, lezzet gezisi, sanat gezisi, alışveriş gezisi gibi başlıklar yapıp her gün bir başlığa uyarak gezmeniz daha tertipli olmakla beraber kısa vakti olanlar için birebirdir.

Eğer İstanbul’a 3-5 gün gelenler sizlere en büyük tavsiyem İstanbul’un tarihi yarım adasına yakın yerlerde otel tutmanızdır. Malumunuz Üzere Trafik sorunu çözülmüş değil tatilinizi trafikte harcamak istemezsiniz. İnternetten en uygun otelleri bulabilirsiniz benim size önerim Beyazid ve Çemberlitaş’taki otellere göz atmanız hem fiyatı uygun olacak hem de tarihi mekanlara yürüme ve tramvay mesafesi olacaktır. En iyiside bence budur. Anı yaşamak.

Sallıyorum otelinizi Beyazid ve ya yakın bir yerde tuttunuz, size öncelikli tavsiyem Bayezid Camiisini ziyaret edin. Ziyaretten sonra tarihi Sultan Ahmet Camiisine yürüyün. Burada nerden gireceğinize bağlı olarak arkadan girerseniz ( tramvay yolu  ) bronz sütünun ve dikili taşların etrafında bi tur dönün 

Daha sonra Ayasofya müzesi, Yerebatan sarayı ( & sarnıcı ), Topkapı sarayını gezmenizi şidddetle tavsiye etmekteyim.
Oradan Eminönüne inin bi deniz havası alın. Eşsiz Eminöünü camiisine uğrayıp bi ziyaret namazı kılmayıda unutmayın ha

Eminönünde köprü altı- köprü üstü olsun (gemilerde vs) balık ekmek yiyin.5Tlden başlıyor fiyatlar.
Balık ekmeğinizi yediniz canınız alışveriş çekti. ( bir insanın canı niye alışveriş çeker bende bilmiyorum
tam karşıda mısır çarşısı var ammmaaa paranız varsa girin

Ve böylece birinci gününüz geçmiş oluyor. GEZİ+ALIŞVERİŞ+YİYECEK

İkinci gününüze merhaba dediğiniz an güzel bi kahvaltı ile kendinizi şereflendirdikten sonra bi 20 Tl nize kıyıp zamandan tasarruf için hemen bir taksiye atlayın. Dİlerseniz çeşitli tramvay dolmuş,otobus vs de kullanabilirsiniz.
Taksiyle Eyüp Sultana Geldiniz. Burda hemen namazınızı kılıp hemen etrafı gezmeye başladınız.
Eyüp Sultan Camii tüm dinler için ruhani bir yerdir, daha çok müslümanlar gelir ama her din mensubuna girişte baş örtüsü verirler. Dizi açık, başı açık olan bayanlara örtü verirler aynı şekilde. Erkeklere ise dizleri açık ise verirler.

Namazdann sonra yaklaşık 100 metre ileride teleferiğe binin 7TL ve eşşiz bir yer olan Piyer Loti’ye çıkın; muhteşem manzarada kahvenizi için selfinizi çekinin tarihi içinize çekin. ( Bu cümleye baayıldım  ( kendi cümlesine bayılan ilk adam  )

Buradan teleferikle aşağı inmek için yine para vermenize gerek yok ücretsizdir. Oradan taksiye binin ve Miniatürk’e gidin onunda fiyatı yaklaşık 20 TL. Miniatürk’te tüm Türkiye’nin Tarihi yapılarının küçültülmüş kopyaları var. Boğaz köprüsünden tutun camiilere kadar HER ŞEY. 2-3 saatte bazı tarihi yapıtların minyatürünü hem görür hem hakkında bilgi edinirsiniz. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet İStanbul Fethi için özel bir alan var burayada girmenize tavsiye ederim.

Ve büyük bir gün daha sonlanmış olur. Hemen çektiklerinizi sosyal medya ya yüklemek için otele dönün

Üçüncü gün Sirkeci-Eminönünde inin. Burada 3 TL jeton alıp İDO vapuruna binin, Dünyanın en güzel manzaralı yolculuklarından olan deniz yolu içinizi açacaktır.

Yaklaşık 15 dk sonra ‘Harem’ gelir. Buradan 5 dakika yürüyerek Kız Kulesine gidin. Tekne İle değişmedi ise 20 TL’ye Kız Kulesine götürüler ve “getirirler”. Buranın hem manzarasını hem hikayesini hem Ruhaniyetini bütün güzelliği ile hissedin.

Sonra yaklaşık 1km yürüyerek Üsküdar’a gelin. Yukarı doğru yürürseniz 2-3 dakika sonra Aziz Mahmut Hüdayi Türbesinini görürsünüz, burasıda bazı insanların bir ölüden medet umduğu ruhani bir yerdir. Buradaki Camiler Osmanlı Padişah Kızları, Oğulları veya eşleri tarafından yaptırıldığından mimarileri ile özel bir yerdir.
Eğer vaktiniz kaldığını düşünüryosanız Şifa Hamamına girin 50-60 TL kese, köpük, masaj yaptırın en fazla 1 saatinizi alır.

Sonra sahilden 3TL’ye jeton alıp vapurla Eminönüne dönün. Böylece 3. günüde bitirmiş olursunuz.
Hemen otelinize döndünüz ve yine aynı şeyleri yaptınız vs. hemen 4. gün için planlarınızı yapıyorsunuz.

Son ve Büyük Dördüncü gününüzde tekrar taksiye atlayıp eminönü-gülhaneye yakın bir yerde inin.
Bu taraflarda camiiler, çok güzel ve köklü kütüphaneler, turistik oteller, hosteller, cafeler, barlar, restoranlar, hediyelik eşya satıcıları,tarihi Sirkeci garı, eski postahane ve Gülhane parkı Gülhane parkına girdiğinizde sizi uzun bir yol ve sağ ve solunuzda bulunan ağaçlar karşılıyor belki şanslıysanız şirinleri bile görebilirsiniz. ( şaka şaka ) ağaçlarda bazen sincaplar ve çok sayıda papağanlar oluyor.

Gülhaneden yukarı doğru çıktığınızda sonra ve sol tarafta bir cafe var, denize bakar. Buraya mutlaakaa!! oturun ve çay sipariş edin. Çayınız hazır gelmiyor.  size bakır bir çaydanlık getiriyorlar. Çaydanlık isteğe göre 5-10-15 bardaklık oluyor. Fiyatıda 10 Tlden başlamaktadır. Eşsiz manzara ve çay keyfini yaşayabilirsiniz.
Hemen yakınlarda kitap evleri ve Rum Ortodoks kilisesi bulunur.Yürüyerek bir çok yeri gezebilirsiniz, muhteşem yarım adadan ayrılmak hiç istemeyeceksin. Tamamen gezmek için biz 4 gün ayırdık ama bu süre kesinlikle yetmez size diyim en az 1 AY ayırmanız gerekir

Merhabalar. Ben Muhammet İlbaş. Size Bu yazıyı hazırlarken bazı yerlerin fiyatını ulaşımını vs unuttuğum için bazı kaynaklardan faydalandım. Yaklaşık 2 saatimi aldı. Yeterki siz çıkın gezin. Bu güzel şehrin güzelliklerini görün.

 

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

LEAVE A COMMENT