Bir Girişimci Nasıl Sunum Yapmalıdır?


BİR GİRİŞİMCİ NASIL SUNUM YAPMALIDIR?

Bilgileri hatırlamak, pekiştirmek, yenilemek, önemli noktaları öne çıkarmak, belli çalışma sonuçlarını hatırlamak, önemli olay ve olguları dile getirmek için teknik olanaklar ile desteklenen konuşmalara sunum denir.

Risklere aldırmadan kafasındaki hedefi sonuna kadar götürmeyi hedefleyen ve ülkemizde adı yeni duyulmaya başlansa da Girişimciler her zaman var idi.

Öncelikle girişimci arkadaşımız üzerine düştüğü konu ile ilgili bir sunum hazırlamalıdır. Bu sunum rastgele olmayacak ve direk projenizi açıklamayacaksınız.

  1. Logo-İsim: Sunumun girişinde proje adı-logo ile başlamanız önerilir.
  2. Hikaye Anlatılır: Yaptığınız projenin hikayesi nedir? Mesela bir sosyal sorumluluk projesi mi yapıyorsunuz. Bu fikir aklınıza nasıl geldi? Sunumunuzun 2. kısmında mutlaka hikayenizi anlatın.
  3. Problem: Projenizde yaşadığınız problemlerin bulunduğu bu kısımda size sorun yaşatan ve becerinizin yetmediği durumları bildirebilirsiniz.
  4. Çözümler: Yukarıdaki problemrinize karşın ürettiğiniz çözümler nelerdir? Bu problemleri çözmek için nelere ihtiyacınız vardır? gibi bir çok problemin cevabını verdiğiniz kısımdır.
  5. Pazar: Projenizin hedef kitlesi kimlerdir? Hangi pazar’da satacaksınız? Alıcısı kimler? gibi soruların cevaplarının verildiği kısımdır.
  6. Gelir Modeli: Projenizden ne gibi bir kar gütmeyi planlıyorsunuz? Nasıl para kazanacaksınız? – Direk müşterilerle mi yoksa reklamlarla mı?
  7. İhtiyaçlar: Projenizin gerçekleşmesi için ihtiyacınız olan nedir? Reklam mı? Yatırım mı? Takımınız yoksa takım mı? gibi ne ihtiyacınız varsa sunuma ekleyebilirsiniz.
  8. Takım: Bu kısımda eğer takımınız varsa takımınızı tanıtırsınız ( isterseniz bu kısmı 2. slayta koyabilirsiniz keyfinize kalmış ) yoksa ise kendinizi tanıtmanız yeterlidir.
  9. Sunum Bitiş: Logo-Sponsorlar-TeşekkürlerSunumların arasına siz istediğinizi koyabilirsiniz. Genel sunumlarda gerçekleşen tarz böyledir. Hikayeniz yerine direk fikrinizi anlatabilirsiniz. Oraları isteğinize göre düzenleyebilirsiniz.

Not: Sunumlarınızı sade yazı ve resimden ziyade bol grafikler ile doldurursanız daha estetik ve profesyonel verim elde etmiş olursunuz.

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

LEAVE A COMMENT