YAPAY ZEKA


Hemen hemen herkesin cebinde veya kolunda bir yapay zeka var. Evet; son yıllarda bilgisayarların dahi önüne geçmeyi başaran akıllı telefonlar.

Şu anki teknoloji ile yapay zekayı telefonda bir şeyi sesli aramakla kullanabiliyoruz. Bu sesli arama sonucu arama motoru sadece bize istenilen sonucu vermekle kalmıyor. O veriyi kaydediyor. İstemeden de olsa özel hayatımızdaki her şey bir makineye bağlı.
Peki bu makineler bilgileri sürekli depoluyor ama bir gün insan beyni gibi düşünmeyi sağlarsa durum ne olur?

Makineler Düşünebilir mi?

Öncelikle size Turing testini anlatmalıyım.

Turing: adını Alan Turing’den almıştır. Ünlü bilgisayar bilimcisinin yazdığı makaleye göre,
bir insan karşısındaki kişinin bir makine olduğunu anlamaz ise deney başarıyla sonuçlanmış ve karşıdaki kişi gerçek bir yapay zeka statüsüne yükselmiştir.

Yani; günün birinde gerçek bir düşünen yapay zeka yapılırsa ve bir insan bunun yapay zeka olduğunu anlayamaz ise; büyük devrim gerçekleşmiş demektir.

Yapay zeka denince akla hemen; bir gün robotlar insanları öldürüp onların yerine geçecek gibi varsayımsal düşünceler gelmektedir. Şu anda robotları insanlar kontrol etse de gelecekte işler değişebilir.

Ama hayvanların bile iradesi yokken bir robotun nasıl olsun ki?

Dinen robotların düşünmesi biraz sakıncalı olabilir. Ki robotların insanlar gibi düşünmesini beklemiyor kimse; sadece edindiği veriler ile kendi algoritmasını çizebilmeleri hedefleniyor.

Peki bir yapay zeka insani özellik olan hayal etme güdüsünü kullanarak resim çizebilir mi?

Ya da bir beste yapabilir mi?

Bunlar çok ilginç sorular evet. Böyle bir şey olması imkansız. Çünkü bir yapay zekanın bir şeyler üretebilmesi için öncelikle hayal gücü olması lazım ki. Bu hayal gücü için bu varlığın düşünebilmesi lazım.
Ama bir yapay zeka birden çok notayı bir araya getirerek rastgele bir şeyler ortaya çıkarabilir. Ama bunu bilinçli bir şekilde yapamaz.

Bu ne demek? Bir robot evrene dair, insanlığa dair, tarihe dair… bütün bilgileri bilebilir. Ama onların demek olduğunu anlayamaz. Çünkü akıl yok.

Gelecek çok yakın. Bugün hayal olarak görülebilenler gelecekte neden yapılmasın?
Geçmişte hayal olarak görülenlerin bugün yapılabildiği gerçeği ortada değil mi?

 

Şunlar da hoşunuza gidebilir

LEAVE A COMMENT